»» Więcej artykułów na stronie www.psychoterapiapomaga.pl
Wszyscy znamy sytuacje, w których czujemy się nadmiernie obciążeni i gdy reagujemy nadmiernym pobudzeniem, niespokojnie lub nerwowo. Denerwujemy się, jesteśmy wściekli lub czujemy się bezsilni i przygnębieni. Z reguły umiemy sobie radzić z takim nieprzyjemnymi doznaniami.
Obciążenia stają się problemem dopiero wówczas, gdy presja czasu i przeciążenie są źródłem długotrwałego stresu. Długotrwały stres negatywnie wpływa na samopoczucie, ogranicza naszą sprawność umysłową i stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Stres jest aktywną reakcją organizmu na stawiane mu wymagania i pojawiające się zagrożenia. O tym, czy człowiek odczuwa stres, decyduje jego indywidualna ocena. Nasze cechy wrodzone, doświadczenie, nastawienie, osobowość i nasze strategie radzenia sobie z trudnymi sytuacjami mają wpływ na postrzeganie sytuacji stresowych.
Mobbing jest przyczyną stresu – pod wpływem stresu zmienia się zachowanie danej osoby – to z kolei może drażnić współpracowników i skutkować kolejnymi działaniami mobbingowymi. Wskutek tego mogą więc powstawać kolejne stresory społeczne, a jednostka znajduje się w zaklętym kręgu wzajemnie napędzających się zdarzeń.
Symptomy mobbingu:
Oddziaływanie zaburzające możliwości komunikowania się:
Ataki na relacje społeczne:
Atak na reputację:
Ataki mające wpływ na jakość sytuacji życiowej i zawodowej:
Bezpośrednie ataki na zdrowie:
Przebieg mobbingu:
Konflikty są rzeczą normalną w każdym miejscu pracy. W odniesieniu do przebiegu mobbingu decydującą kwestią jest sposób radzenia sobie z konfliktem. Często konflikt zostaje w krótkim czasie załagodzony, np. koledzy przepraszają się wzajemnie za obraźliwe słowa. Problemem jest konflikt który długo pozostaje nierozwiązany. Wśród pracowników łatwo się wtedy wytwarza atmosferę przepełnioną agresją i nerwowością. W ten sposób wzrasta prawdopodobieństwo, że konflikt będzie eskalował i przemieni się w mobbing. Zachowanie osoby uwikłanej w konflikt cechuje irytacja i pobudliwość. Usiłuje ona znaleźć merytoryczne argumenty na poparcie własnego zdania. Na pierwszy plan nadal wysuwają się jeszcze starania o racjonalne zakończenie konfliktu, jednak nieświadomie pewną rolę zaczynają odgrywać takie uczucia jak niepewność, zdenerwowanie i lęk.
Spór merytoryczny schodzi na dalszy plan, a konflikt zaczyna być traktowany osobiście. Strony konfliktu postrzegają swoją pozycję jako poważnie zagrożoną. Ich niepewność stale rośnie. Wzrasta ich gotowość do obejścia norm społecznych w celu zabezpieczenia własnej pozycji. Próbują sprowokować przeciwnika do niekontrolowanych reakcji, by doprowadzić go do „utraty twarzy”. Znaczna część czasu pracy wykorzystywana jest wtedy na rozstrzyganie sporu i walkę z przeciwnikiem. W tej fazie pojawiają się pierwsze objawy stresu, które wraz z upływem czasu coraz bardziej się nasilają.
Osoba mobbingowana traci powszechną akceptację i szacunek. Zwiększa się jej niepewność, zaczyna popełniać błędy. Regularny przebieg wykonywanych zadań zostaje na tyle zakłócony, że organizacja zaczyna coraz silniej postrzegać ofiarę mobbingu jako ciężar. Prześladowanemu sugeruję się, by zwolnił się z pracy lub poszukał innego stanowiska w organizacji. Jeśli początkowo tylko jedna osoba stosuje praktyki mobbingowe, to wskutek jej ataków zmienia się również reakcja otoczenia. Wraz z upływem czasu grupa mobbingowa rośnie w siłę.
Osoby mobbingowane powinny odpowiednio wcześnie wyznaczyć pewne granice i konsekwentnie wycofać się z podłęj gierki, jaką jest mobbing. Mobbing można trwale powstrzymać tylko wtedy, gdy gruntownie zmieni się forma współpracy lub interakcji między mobberem a prześladowanym.
Opracowanie własne na podstawie: „Stres, mobbing i wypalenie zawodowe” S. M. Litzke, H. Schuh
Gwarantuję zaufanie oraz dyskrecję. Moim celem jest rzeczywista, skuteczna i możliwie szybka pomoc w rozwiązaniu problemów. Nie warto odkładać problemów na potem – umów się na pierwsze spotkanie i sprawdź czy chcesz podjąć się terapii.
Jeśli nie wiesz, czy potrzebujesz pomocy, zastanawiasz się jak wygląda pierwsze spotkanie lub terapia, jakich efektów możesz się spodziewać zadzwoń: 502 600 667 lub napisz maila ewyrebek@st.swps.edu.pl.
Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania i rozstrzygnąć wątpliwości. Rozmowa jest niezobowiązująca i bezpłatna.